Sagaidīti 10 000 apmeklētāju un noskaidroti TOP 15 stāsti, stendi un spēles vides izglītības centrā BOTANIA

10. maijs, 2024

Aizritējuši pirmie trīs mēneši kopš apmeklētājus uzņem jaunais Vides izglītības centrs BOTANIA. Centrā ciemojušies jau 10 000 dažādu paaudžu viesu un augu valstības pētnieku, piepildot to ar aktīvu darbošanos un pozitīvām emocijām. Apkopojot vairāk nekā 200 pozitīvu atsauksmju ierakstus, ir noskaidroti arī apmeklētāju iecienītāko eksponātu TOP 15.

Pirmajos trijos centra darbības mēnešos sagaidīti pirmie 10 000 apmeklētāju. Vērojot, uzklausot, palīdzot un iedrošinot eksponātu pētīšanā, lasot un apkopojot dažādu paaudžu viesu atsauksmes, esam noskaidrojuši arī apmeklētāju iecienītāko eksponātu TOP 15. Vides izglītības centra BOTANIA ekspozīcijas kopumu veido galvenās tēmas par augu saknēm, stumbriem, lapām, ziediem, sēklām un augļiem. Tēmu iedalījums atspoguļojas interjera košajās krāsās un palīdz apmeklētājiem orientēties bagātīgajā vairāk nekā 100 stāstu un eksponātu klāstā.

BOTANIA ceļojums sākas violetajos toņos iezīmētājā sakņu zonā. Šeit apmeklētāji visaktīvāk darbojas pie  tādām tematiem kā Saknes un vējš, Bīstamie atkritumi un No pazemes – uz šķīvja. Pārsteiguma un atklājuma prieku sagādā vēja stipruma ballu izpēte un iespēja virtuālajās brillēs “teleportēties”pazemē zem varena ozola dziļajām un sazarotajām saknēm.  Izbrīnu un pārdomas raisa kvadrātmetra lielā saliekamā puzle par vienas izmestas baterijas radīto postu dabā. Savukārt trīs līmeņu digitālā spēle “Ir vai nav sakne?” stāsti  no atpazīstamā burkāna līdz mazāk zināmās arakačas aizrauj un ievelk zinātkāri rosinošā ceļojumā par 30 dažādu reģionu augu sakņu un pārveidņu izmantošanu pasaules tautu ēdienkartēs.

 
Dodoties tālāk, apmeklētāji nokļūst mierīgi brūnajās nokrāsās veidotajā stumbra zonā. Šeit no 16 tematiem par daudzveidīgo koksni visvairāk uzmanību piesaista Smaržīgās koksnes, Stumbra gadskārtas un Dobais stiebrs – bambuss eksponāti.  12 aromātiskie koksnes paraugi  aicināt aicina  ļauties smaržu ekspedīcijai un meklēt atbildes par palo santo vai benzoje, par sandalu vai vīraku, vai par kāda cita koka smaržīgo koksni. Par ģimeņu izaicinājumu un sacensības garu stumbru zonā gādā koksnes dienasgrāmatas – gadskārtu pētīšana ozola ripas paraugā. Bet pie bambusa stāsta un no tā veidotajiem dažādu tautu nacionālajiem skanīgajiem instrumentiem kādu aizrauj interesantie fakti par milzīgajām graudzālēm, citi steidz izveidot sniegtā mirkļa mūzikas grupu un piepildīt telpu ar bambusa radītajām melodijām.


Tālāk ar dažādu augu nosaukumiem un lapām rotātās kāpnes aicina doties otrajā stāvā un nokļūt zaļajā jeb lapu stāstu zonā, kurā pie apmeklētāju favorītiem ir ierindojušies trīs stendi: Lapu domino, Kā pasargāt lapas un Kā augi ķer kukaiņus. Aktīvi darboties mudina lielformāta 7 koku lapu domino, kura kauliņu likšanā ar vecāku palīdzību labprāt iesaistās pat vismazākie centra apmeklētāji. Plēsīgie augu kukaiņu neparastie medību paņēmieni: kārdinošie trauciņi, mušpapīra slazdi, lipīgie matiņi un aizkrītošās lamatas spēj radīt izbrīnu ikkatrā, pie šīs stenda vienaldzīgo nav. Savukārt dabai draudzīgā dzīvesveida piekritēji labprāt pēta un diskutē par 15 noderīgiem padomiem savā dārzā, vai labāk stādīt vienā dobē dažādus augus, vai izveidot plēsīgo kukaiņu armiju, vai vēl kādā citā dabai draudzīgā veidā.

Saulaini dzeltenajā un oranžajā ziedu zonā apmeklētāji visilgāk uzkavējas pie šādiem stāstiem; Ziedu simetrija, Rosība ziedu dārzā un Ziedu pušķis. Spogulis sākumā mulsina, bet drīz vien apmeklētāji aizrautīgi meklē īsto vietu ziedam pie spoguļu sienas atbilstoši zieda uzbūves simetrijas asīm. Pie krāšņā  ziedu  dārza stenda apmeklētāji uzkavējas ilgā kā citur un aizrautīgi meklē kur tajā novietot atbilstošo zieda draugu: tauriņu, biti vai kameni. Ziedu pušķa veidošanas digitālā spēle raisa smaidus un te reizēm pat veidojas rinda ar ieinteresētiem apmeklētājiem, lai nosūtīt draugam uzmundrinošu vai mazliet piktu e-vēstuli šifrētā floriogrāfijas jeb ziedu valodā.


Sarkanīgi brūnie toņi interjerā vēsta, ka apmeklētāji ir nonākuši sēklu un augļu zonā. Šeit vislielāko interesi raisa tādi temati kā Asumiņš, Ēdamās sēklas un Sēklas meklē mājas. Pie piparu asuma mērīšanas Skovila skalas apstājas ikkatrs un ar interesi meklē savā uzturā lietotā pipara asuma līmeni no saldās paprikas līdz pat visasākajai sveķu eiforbijai. Turpat līdzās atvērtie ēdamo sēklu maisi aicina iegremdēt rokas un ļauties 16 dažādu graudaugu un pākšaugu sēklu taustīšanai, smaržošanai un atpazīšanai. Dodoties tālāk un atverot durvis ar uzrakstu “Turpinājums”, apmeklētājus gaida sēklu izplatīšanās stāsta pārsteigums: gleznojumā uz sienas  ultravioletajā gaismā kā pēc burvja mājiena izgaismojas dažādie sēklu ceļošanas veidi – te pieneņpūka lido, te skudra nes sēklu, te fizālis peld ūdenī.. Lai uzzinātu kā vēl sēklas izplatās un aizrautīgi pētītu citus stāstus, jānāk ciemos uz BOTANIA!


Vides izglītības centrs BOTANIA  ir lieliska vieta gan brīvā laika pavadīšanai kopā ar ģimenēm un draugu pulkā, gan mācību vielas apguvei un nostiprināšanai skolēniem, gan aizrautības un iedvesmas avots tīklošanās aktivitāšu dalībniekiem un partneriem. Gaidam ciemos ikkatru zinātkāro dabas un augu valsts pētnieku, sadarbības partneri un atbalstītāju, jo BOTANIA ir vieta, kur mīt aizrautība un zinātkāre par augiem, par dabas vērtības un to saglabāšanu.

Foto: NBD arhīvs un Matīss Markovskis